Сторінка дефектолога

Дефектологічний кабінет

Тифлопедагоги: Атаманова Л.А., Скіріч С.А. , Старикова Н.А.

Основними завданнями навчання і виховання в дитячому садку для дітей з порушенням зору є: рання корекція і компенсація вторинних відхилень у розвитку дитини, здійснення лікувально-відновлювальної роботи з виправлення косоокості та амбліопії, розвиток соціально-адаптованої особистості дошкільника з порушенням зору.

Основний напрямок діяльності тифлопедагога - комплектування груп для занять з урахуванням офтальмологічного діагнозу.

Завдання корекційно-відновлювальної роботи - розвиток способів зорового сприйняття, зорової орієнтації за активної вправи і активізації зорових функцій. Для цього необхідно використовувати всі види дитячої діяльності: гру, працю, освітню та побутову діяльність. Це забезпечить дітям формування практичних навичок і вмінь користуватися повноцінним зором для задоволення різних життєво-важливих потреб.

Важливе значення мають різні наочні посібники, дидактичний матеріал, які повинні бути лаконічні і зрозумілі дітям, за кольором бути яскравими, контрастними і насиченими. Використання дидактичних та розвиваючих ігор, в яких діти складають з частин ціле, змушує дітей активно вдивлятися - включати всі зорові функції в процесі розгляду. Ці ігри і завдання підбираються індивідуально для кожної дитини в залежності від стану зору, зорового навантаження і періоду відновлювальної роботи.

У корекційній роботі вчать дітей зорово обстежувати предмети, опановувати компенсаторними навичками пізнання світу за рахунок активізації збережених аналізаторів, мови і мислення. Ефективним засобом навчання дітей з порушенням зору вважаємо образотворчу діяльність, а конкретніше, малювання по трафаретам, обведення по силуету і контуру. Ці вправи сприяють формуванню тактильно-рухових відчуттів, розвитку моторики руки, автоматизації рухових навичок.

Ми формуємо способи обстеження предметів, розширюємо і поглиблюємо знання про предмети навколишнього світу, уточнюємо предметні уявлення, навчаємо впізнавати предмети в різних модальностях, переносити знання у практичну діяльність у вільному просторі.